Vyzkoušeli jsme přehrávač médií Dune HD Pro 4K!

Po vybalení přehrávače médií Dune HD Pro 4K zabaleného v bílé kartonové krabici naleznete samotný přehrávač médií s odnímatelnými anténami, napájecí zdroj, HDMI kabel, podsvícený dálkový ovladač, návod k obsluze a 2xAAA baterii do ovladače. Ve srovnání s předchozím modelem není součástí balení žádná sada pro montáž na stěnu, A/V jack-> RCA kabel a IR prodlužovačka. Chyběl také SATA kabel nutný pro připojení externího disku.

Funkce Dune HD Pro 4K

Běží na operačním systému Google Android a má kapacitu úložiště 16 GB. Základními funkcemi přehrávače médií jsou Bluetooth konektivita, čtečka paměťových karet a Wi-Fi připojení. Velikost paměti RAM je 2 GB. Dostupné v černé barvě. Rozměry jsou 187 mm x 29 mm x 140 mm.

Dálkové ovládání pro Dune Media Player

Dálkové ovládání je součástí.

Má analogové, digitální optické výstupy a také Ethernet LAN, HDMI, HDMI 2.0, kompozitní video, MicroSD slot, optické výstupy, USB 2.0, USB 3.0 porty. Podporovaná rozlišení: 4K Ultra HD, Full HD, HD Ready. Podporované audio formáty jsou AAC, ALAC, APE, Apple Lossless, ASF, FLAC, LPCM, MP3, MP4, OGG, WAV, WMA, podporované video formáty jsou AVI, H.264, MP4, WMV.

K čemu můžeme používat přehrávače médií?

Přehrávače médií jsou navrženy pro přehrávání filmů a hudby na televizorech, které nemají DLNA nebo USB port. S uvedením Smart TV, které již měly integrovaný operační systém, bylo surfování po internetu a streamování neuvěřitelně snadné.

Ne každý však má chytrou televizi, takže po určitém vývoji je stále poptávka po přehrávačích médií. U nejlepších a nejdražších Smart TV se také doporučuje používat přehrávač médií, protože kvalita přehrávání u chytrých televizorů neodpovídá kvalitě přehrávačů médií.

Primární funkcí přehrávačů médií je umět přehrávat hudbu nebo video obsah z jiného zařízení. To vyžaduje připojení DLNA nebo HDMI. Přehrávač médií můžete také připojit k videokamerám nebo fotoaparátům a prohlížet obrázky nebo video obsah na obrazovce televizoru. Jelikož jsou přehrávače médií vybaveny i USB připojením, lze k zařízení připojit i flash disk nebo externí pevný disk. Přehrávají také standardní video formáty, ale dokážou zpracovat i modernější formáty.

Můžete se také připojit k internetu přes televizi přes ethernetový kabel nebo Wifi. HDMI konektory slouží pouze pro přenos obrázků, nelze se přes ně připojit k internetu, pouze s přehrávačem médií.

Technické vlastnosti

Přehrávač médií běží na operačním systému Android a čtyřjádrový mediální procesor Realtek RTD1295 poskytuje vysoce výkonné přehrávání videa. S 2GB DDR3 RAM a 16GB ROM je celkový výkon vynikající. Nový model bohužel neobsahuje video procesor jako VXP ve svém předchůdci Solo 4K.

düne-media player-uvnitř

Podporovány jsou také 4K a HDR, stejně jako bitový tok zvuku HD (Dolby ATMOS, DTS X), automatické přepínání snímkové frekvence a rozlišení. Máte také možnost uspořádat svou sbírku filmů ve funkci „Moje sbírka“. Slibují plnou podporu Blu-ray do budoucna, protože zařízení bude upgradováno aktualizací firmwaru.

Navrhněte a postavte

Vstupy Výstupy přehrávače Dune Pro 4K

Hliníkové pouzdro modelu Dune HD představuje elegantní design a prozrazuje prémiovou kvalitu. Na horní straně černého krytu je velké logo. Dálkový ovladač je velký, ale velmi pohodlný a šikovný. Má praktickou numerickou klávesnici a vyhrazené klávesy pro všechny klíčové funkce, jako je ovládání hlasitosti, menu, nastavení, výběr zvuku a titulků, pauza, přehrávání, rychlý posun vpřed a přeskakování kapitol.

Největší výhodou je podsvícení dálkového ovladače, které lze zapnout samostatným tlačítkem v levém horním rohu. Tlumené, jemné oranžové světlo pomáhá rozlišit každé tlačítko v šeru nebo zatemněné místnosti. IR založené, ale dosah je stále velmi dobrý.

Menu – Nastavení

Přestože je tento přehrávač médií zařízení Android, softwarovým inženýrům výrobce se podařilo poskytnout uživatelské rozhraní samostatného přehrávače, které je mnohem uživatelsky přívětivější než dosud známé přehrávače médií pro Android.
Během nastavení si můžete vybrat z mnoha motivů a možností přizpůsobení. Můžete také načíst svá vlastní témata. Díky novému čtyřjádrovému procesoru je procházení menu rychlejší a mnohem plynulejší.

Do přehrávače byly přidány nové položky nabídky. Některé z aplikací pro Android jsou předinstalované a další lze přidat prostřednictvím obchodu Aptoide.
Nabídka nastavení je přesně taková, jak jsme byli zvyklí u předchozích hráčů Dune. Pokud jde o nastavení, značka byla vždy působivá, takže ani v této oblasti nebudeme zklamáni.

Testování

Během výroby HD Pro 4K Dune přešel ze SIGMA SoC na Realtek pro lepší kvalitu přehrávání.

Přibl. Přehrávač médií jsme testovali v obývacím pokoji o velikosti 20 čtverečních stop, kde ještě neproběhla akustická úprava. Místnost je podle našich měření značně ozvěna, proto jsme zákazníkovi doporučili umístit na stěny i strop membránové zvukově pohltivé a pohltivé panely s difuzorem pro potlačení ozvěny. Doporučujeme kožené membránové basové pasti za reproduktory a v rozích.

Je velmi důležité zabývat se akustickým řízením místností, protože kvalita zvuku video obsahu a hudebních materiálů může být přiměřená pouze tehdy, pokud je akustika optimální. Stěny a strop odrážejí zvuky, stejně jako okna, takže může docházet k nepříjemným ozvěnám vedoucím ke zhoršení zvuku. Nestarejte se tedy o prostorovou akustiku, vyberte si profesionální akustiku a produkty!

Přehrávání hudebních souborů (mp3 / flac) bylo bezproblémové, nemůžeme mu nic vytknout ani stěžovat.
Naše zkušenost s výkonem přehrávání videa je však méně jasná. Základní firmware je zcela dostačující. Výchozí výběr přehrávače zajišťuje, že i obsah s nejvyšší přenosovou rychlostí 4K / HDR bude přehrán v dokonalé kvalitě.

Získáme jak automatické přepínání snímků, tak automatické přepínání rozlišení, správné ovládání pohybu 23 976 a HD Audio bitstream, včetně nejnovějšího kodeku Dolby ATMOS a DTS X.

Jediné, co nám k dokonalému zážitku chybělo, je podpora plné nabídky Blu Ray / UHD. Naštěstí výrobce slíbil, že to bude podporováno v budoucích aktualizacích firmwaru. Podporuje přehrávání složek ISO (včetně UHD) a Blu Ray, i když jsme zjistili, že někdy nebyly složky BD rozpoznány správně a nebylo možné je automaticky přehrát.

Bylo by zmíněno, že interní přehrávač není výchozí přehrávač Realtek, ale zcela nový typ předělaný Dune a Realtek. Kvalita obrazu je fantastická, i když jsme někdy narazili na chybu šířky pásma Realtek 4K, ale tomu lze snadno zabránit ručním výběrem možností videa 4K@23,976, 12-bit a 4: 2: 2.

3D přehrávání je podporováno také s převody SDR-> HDR a HDR-> SDR.
Přeskakování, rychlé převíjení vpřed nebo vzad při přehrávání obsahu je co nejjednodušší pomocí kláves se šipkami nebo číselných kláves. (Externí) titulky lze také velmi snadno upravit (výška, délka, písmo, barva, zpoždění a velikost) v nabídce nastavení filmu.

Co u předchozího modelu (Solo 4K) chybí, je obrazový procesor VXP. Ve skutečnosti nepotřebuje obsah Blu Ray a UHD, ale při opravě materiálů SD, zejména DVD, odvedl velmi dobrou práci. Doba rozkvětu DVD je u konce, ale kdo má sbírku DVD, získá lepší obraz se staršími přehrávači médií.

Najdou se však i novinky, které případné nedostatky oproti předchozím modelům kompenzují. Snad nejdůležitější věcí bylo získat plnou licenci (Widevine DRM L1) pro You-Tube a DRM video streamingový obsah, jako je Netflix. Oba jsou schopné rozlišení 4K. Jde o první špičkový multimediální přehrávač, který nepoužívá oficiální uživatelské rozhraní Android TV. Díky tomu je Pro 4K unikátní v tom, že uživatel nemusí mít samostatné zařízení pro přehrávání špičkových video souborů a 4K Netflix. Doufáme, že v budoucí aktualizaci firmwaru budeme mít pro Netflix zvuk 5.1, protože je nyní omezen na stereo zvuk.

Aplikace HDMI In z nepochopitelného důvodu nepodporuje funkce nahrávání.
Výkon kabelové LAN byl

úžasné, protože jsme nezaznamenali žádné známky ukládání do vyrovnávací paměti nebo přeskakování sítě. Bezdrátový výkon byl také velmi dobrý, protože modul 802.11ac Dual Band 2T2R zvládne soubory remux 1080p.

Filmová škrabka

Chcete-li stáhnout informace, musíte správně uspořádat sbírku filmů na pevném disku. To vyžaduje jednu složku Film (nebo Filmy), ve které má každý film samostatnou složku a název složky nebo videosouboru obsahuje úplný název filmu, aby se předešlo možným konfliktům titulů.
Pro 4K používá stejnou škrabku, která se dříve používala v Solo 4K.

Výsledek je ohromující a opravdu precizní. O každém filmu je spousta informací, jako je synopse, zajímavé informace o hlavních postavách / režisérech / štábu a můžeme také sledovat ukázky související s filmy.

Výchozí správce souborů má také integrovanou funkci automatického rozpoznávání, která funguje dobře, pokud název složky usnadňuje analýzu škrabky.

operační systém Android

Uživatelské rozhraní Dune je založeno na operačním systému Android 7.1. Obvyklou nabídku Androidu lze zobrazit pouze během nastavení výběrem položky nabídky „systém“. Dříve nebylo možné přidávat stávající (nebo nové) účty Google. Díky nejnovějším aktualizacím FW je však nyní dostupný obchod Google Play. Dopad operačního systému Android byl minimalizován, což zajišťuje bezproblémové přehrávání videa a zvuku ve vysoké kvalitě. To je důležité, protože aktualizace aplikací na pozadí může skutečně snížit stabilitu přehrávání (například omezením šířky pásma sítě atd.)

Dune má alternativní obchod, Aptoide TV Market, ve kterém najdete téměř všechny známé aplikace.

Procházení s Google Chrome je však problém, pokud používáte pouze dálkové ovládání přehrávače. Některá nastavení vyžadují přepnutí do režimu myši a vkládání webových adres pomocí klávesnice na obrazovce není nejlepší řešení. Doposud byl Dune HD Pro 4K jediným multimediálním přehrávačem založeným na Androidu, který nedokázal správně rozpoznat kombinaci klávesnice a myši Logitech K400. Může však dobře fungovat s jinými typy zařízení.

Software Android a Dune HD běží současně s operačním systémem Dune HD Pro 4K OpenWRT. OpenWRT OS nabízí různé funkce Network Attached Storage (NAS), jako je SMB server, FTP server, DLNA server a další.

Závěr

Tento moderní, aktuální a prémiový přehrávač médií podporuje všechny stávající video standardy.

Přechod na operační systémy SoC a Android od Realteku byl ze strany Dune velkou odvahou, která nakonec dopadla docela dobře. Oproti předchůdcům nám chybí pouze VXP procesor a možnosti SD upscalingu. Podpora plné nabídky Blu Ray zatím nebyla realizována, ale výrobce slíbil, že ji v budoucnu očekává.

Můžeme říci, že se jedná o nejlepší přehrávač médií na trhu. Pokud podpora Blu Ray není tak důležitá, není nic lepšího než Dune HD Pro 4K. Špičkové funkce přehrávání videa (automatické přepínání snímků a rozlišení, 3D, podpora vysoké přenosové rychlosti 4K / HDR, vynikající scrapper, HD Audio) a také odpovídající podpora 4K You-Tube a Netflix dělají toto zařízení jedinečným.

Uživatelské rozhraní vypadá skvěle, podsvícený dálkový ovladač je skvělý a podpora 4K You-Tube a Netflix je dostatečná. Android 7.1 poskytuje přístup ke všem nejnovějším API.

Napsal Róbert Polgár

Podobné příspěvky