Recenze AV přijímače Yamaha Aventage RX-A8A

Jde o největší model v řadě AV receiverů Yamaha Aventage. Japonská společnost Yamaha funguje od 19. století a prodává motory a audio-hi-fi produkty.

Vlastnosti Yamaha Aventage RX-A8A

Avis Yamaha Av A8A

Tento model je 11,2 kanálový přijímač, 2-3-4. se zónovými funkcemi. Disponuje připojením Wi-Fi a Bluetooth, díky čemuž je k dispozici multiroom audio AirPlay 2, Spotify Connect a MusicCast. Přijímač byl aktualizován o AURO 3D FW, Dolby Atmos a DTS: X CINEMA DSP HD3 zajišťují dokonalý filmový zážitek. CINEMA DSP nabízí 24 programů. Na zařízení je 7 HDMI vstupů a 3 výstupy. Výstupní výkon 1kHz, buzení na jednom kanálu: 185W, 20Hz-20kHz, buzení na dva kanály: 150W. Přijímač také umí 4K Ultra HD upscaling a HD audio dekódování (DTS-HD, True-HD).

Zařízení můžete ovládat i hlasovým ovládáním, nastavení můžete dále upřesňovat pomocí měřicího mikrofonu. USB připojení, 3 optické, 2 digitální koaxiální, 6 analogových audio, 1 komponentní video, 2 kompozitní video vstupy. Samozřejmostí je i sluchátkový výstup a 12V spouštěcí výstup a nechybí ani AM / FM tuner.

Rozměry: 435 x 192 x 477 mm, hmotnost: 21,8 kg.

Podrobnosti

Napájecí kanál 11 bude plně sloužit požadavkům 7.1.4. rozložení reproduktorů. Při použití dvou subwooferů RX-A8A ve skutečnosti rozlišuje mezi basy. Návod k obsluze jasně ukazuje všechna možná uspořádání, včetně způsobu připojení jednotlivých reproduktorů.
Nastavení lze dále zjednodušit, protože Yamaha poskytuje možnosti nastavení přes iOS a Android s aplikací nazvanou „AV Set-Up Guide“. To pomáhá nejen s uspořádáním reproduktorů, ale také s připojením všech zdrojů.

Vstupy a výstupy přijímače Aventage-RX-A8A

Disponují sedmi HDMI vstupy, z nichž každý je schopen 4K 40 Gbps. RX-A8A má hlavní HDMI výstup s eARC pro přehrávání zvuku z připojeného televizoru, druhý HDMI výstup, který nemá ovládání ARC ani HDMI, a třetí výše zmíněný HDMI výstup pro doplňkovou zónu.

Kromě toho je zde pouze 5 audio vstupů – optický digitální, optický nebo RCA analogový, koaxiální digitální nebo RCA analogový, dvojice symetrických XLR vstupů (existují také XLR pre-outy pro levý a pravý přední výstupní kanál) , a nakonec phono vstup pro gramofon se zemnícím sloupkem. Kromě ethernetu, triggeru a IR připojení je zde připojení DAB + / FM antény (a samozřejmě tunery uvnitř), zatímco na předním panelu je konektor pro sluchátka.

Jediný USB-A slot je také na předním panelu, což je trochu nepohodlné, když chcete používat pevný disk s hudebními soubory, ale se šikovným rychlospojkou. Chybí však připojení USB-B pro přehrávání z PC. Samozřejmostí přijímače je i podsvícený dálkový ovladač.

Yamaha MusicCast poskytuje streamovací a multi-room platformu pro zen streaming.
Pomocí dálkového ovladače jsme upravili vzdálenost reproduktorů a nastavení hlasitosti. Nastavení bylo rychlé a snadné. Receiver jsme propojili s dvojicí reproduktorů Focal Chora 826 a aktivním, uzavřeným subwooferem SVS SB 4000.

Sestavte a navrhněte

Při nákupu špičkového přijímače můžete očekávat, že výrobce bude dbát na každý malý detail. Pomocí kvalitních dílů postavili odolné a bezchybné pouzdro. Design se oproti předchozímu typu změnil. Hlavní tlačítko ovládání hlasitosti se zvětšilo, takže se také snadněji používá. Široký centrální displej s dostatkem světla je pryč; pryč je také velký kryt skrývající přední vstupy a ovládací prvky. Vpravo je menší volič vstupů se čtyřmi tlačítky Scene pro výběr požadovaného nastavení.

Překvapivou změnou v designu krabice zařízení je plastový kryt ABS. Jeho lesklá přední strana je velmi nápadná, vypadá méně tužší než kovová pouzdra. RX-A8A je poměrně velký. Pod horním plastovým krytem je nový perforovaný kovový kryt, který poskytuje dodatečné příčné vyztužení šasi, což podle Yamahy zdvojnásobuje tuhost konstrukce ve srovnání s předchozími Aventages.

Tento špičkový model na rozdíl od svých předchůdců dostal klín a nohu od Brass Anti Resonance Technology (A.R.T.). Anti Resonance Technology (ART) Wedge je pátá noha v přední části podvozku. Klín mnohem účinněji tlumí vibrace a poskytuje hezčí, čistší a soustředěný zvuk.

Nový procesor je čtyřjádrový Qualcomm QCS407 s téměř sedminásobným výpočetním výkonem než předchozí modely. 64bitový procesor Qualcomm QCS407 poskytuje přesný prostorový zvuk.

Posadas Avent.-RXA8A-Přijímač

Tento přijímač má také dvě transformátorové cívky, se samostatným zapojením pro sekci proudového zesilovače (pravděpodobně koncový stupeň) a sekci napěťového zesilovače (tj. vstupní stupeň).
Yamaha Compressed Music Enhancer využívá digitální zpracování signálu, takže komprimované soubory budou znít perfektně.

Zvuk

Aventage byl testován ve velkém obývacím pokoji, který majitel využívá i jako kino. Vzhledem k minimalistickému stylu místnosti nebylo v místnosti příliš mnoho nábytku a nástěnných dekorací. Některé tištěné akustické panely byly na stěnách již dříve, ale to nestačilo k dokonalé akustice. Provedli jsme akustické měření v místnosti a zjistili jsme, že budou potřeba i rohové basové pasti a difuzory.

Velké prosklené plochy poskytovaly nádherný výhled do krajiny, ale bohužel nebyly zrovna akusticky výhodné, protože okna odrážejí zvuky. Výsledné ozvěny znehodnocují zvuk. K vyřešení tohoto problému jsme doporučili akustické závěsy, které zlepšují akustiku a slouží také jako zatemnění potřebné pro kino.

YPAO dokázalo zjemnit zvuk pomocí korekce místnosti, ale teprve po kompletní akustické úpravě místnosti se očekává bezchybný výsledek. Samotné programy korekce ekvalizéru nemohou vyřešit vážnější akustické problémy.
Zesilovač Yamaha Aventage jsme testovali při sledování několika filmů a byli jsme velmi spokojeni s jeho výkonem. Poskytoval jasný, detailní zvuk s pevnými basy a soudržným zvukovým polem.

Zařízení jsme testovali i při poslechu hudby. Přijímač díky MusicCast zpřístupňuje také Spotify, Tidal, Qobuz, Amazon a Deezer a také neodebírané streamy jako internetová rádia. Stereo zvuk byl v pořádku (ačkoli ho stereo přijímače nedokázaly překonat), hudba pěkně vyplnila prostor. Slyšeli jsme realistické a zábavné hudební produkce.
Můžete si vybrat z 11 režimů, které vyhovují 11 hudebním stylům. S těmi jsme si užili spoustu legrace, velmi se osvědčily, pokud jsme museli, například jsme ve zvoleném režimu zvětšili zvukový prostor.

Hraní se soundtracky bylo dobré, i když jsme hráli celá alba. Nejsprávnější nastavení bylo “Standardní”.
Pokud chceme poslouchat skutečnou hudbu Atmos s pomocí Tidal nebo Apple, budeme potřebovat také trochu štěstí. Pokud si nevybíráte hudbu pouze z výběru seznamů skladeb, budete k nalezení hudby Atmos potřebovat i trochu štěstí.

Závěr

Tento přijímač je špičkovým přijímačem z hlediska funkčnosti i výkonu. MusicCast bude dostávat pravidelné aktualizace, výrobce slibuje, že již brzy bude k dispozici podpora 8K / 60A, 4K / 120A a HDR10+ a podpora 8K / 60B, 4K / 120B a VRR, ALLM, QFT, QM.
Během streamování se kvalita hudby zhoršila, ale nijak výrazně. Se stereo efektem jsme byli spokojeni. Během filmů jsme zažili dynamické, čisté a detailní zvuky s prostorným, realistickým zvukem a intenzivními basy.
Cena není úplně nejlevnější, ale protože je špičková, není se čemu divit.

Napsal Róbert Polgár

Podobné příspěvky